Sık Sorulan Sorular

Stüdyo steril ve hijyenik mi? Bu konuda hassasiyet gösteriyor musunuz?

Stüdyom dövme yapılmasında gerektirdiği ölçütlerde  temiz ve hijyeniktir. Dövme öncesi gelip görüp bilgi almalı sonrasında dövme yaptırmaya karar vermelisiniz.

Dövme yapılmadan önce lokal anestezi uyguluyor musunuz?

Anestezik işlem yapma yetkimiz  yoktur.  Anestezi uygulamasını önermiyoruz söz konusu işlemlerdeki acı şiddetli bir acı değildir. İsteğe bağlı olarak anestezik kremler kullanılabilir.

Dövme yaptırmak günah mıdır?

Dinimize göre ; kendinize bilerek acı çektirdiğiniz için dövme türü işlemler yapmak mekruhtur günah sayılmamıştır. Fakat en ufak bir kararsızlık hissediyorsanız döveme yaptırmayın. Çünkü dövme yaptırmak hayat konusunda kesin kararları  olan insanların tercihidir.
Daha net bilgi almak içinarayın. Diyanet işleri telefon numaraları: 0212 512 23 20 / 513 58 40 / 520 60 50 - dahili: 132

Dövmenin cilt kanseri yaptığı doğru mudur?

Risk hayatımızın her saniyesinde karşı karşıya kaldığımız bir olgudur. Ama bu güne kadar yaptırdığı dövmeden dolayı cilt kanseri olmuş birini ne gördüm ne tanıdım nede duydum, risk her zaman vardır. Sizin yapacagınız en iyi şey dövme yaptırmak için seçtiğiniz yerin ucuz olmasından ziyade temiz iyi biryer olması olacaktır.

Japonca, Çince, Korece, Hintçe ve diğer bir çok dilde en güvenilir kaynak sizce neresi?

Japonca, Hintçe, Çince ve diğer ülkelerin dillerinde yazılacak yazılar için en geçerli kaynak tabi ki ilgili ülkelerin konsolosluklarıdır, ek olarak yeminli çeviri bürolarına da başvurulabilir.

Dövme uygulaması sırasında yada sonrasın her hangi bir kanama söz konusu olur mu?

Genel olarak ince tenli, hassas ciltlerde kanama normaldir. Ancak bazı durumlarda işinin ehli olmayan çakma dövmeciler kaynaklı sorunlardan dolayı kanama söz konusu olabilir. Bunlara sebep olabilecek şeylerden bazıları, iğne uçlarının bozulmuş olmasıdır, ki bu kanamaya sebep olurken fazlası ile acı çekmenize de neden olabilir. Bir diğer sebep ise iğnenin girmesi gerektiğinden daha derine sokulması ile gerçekleşir. Bu sadece yeni başlayan veya amatör olarak iş gören dövmeci adaylarının sebebiyet verdiği bir durumdur. Buradan çıkan sonuç ise dövmeciniz hakkında somut kanaatlere sahip olmadan asla dövme yaptırmamanızdır.

Merhabalar, 17 yaşındayım dövme veya piercing yaptırmama bilimsel bir engel var mı?

Anne veya Baban yanında olursa izinleri alınmak suretiyle uygulama yapılabilir.  Dövme işlemi için uygun yaş 18 ve üzeri yaşlardır.

Yeni Dövme yaptırdıktan sonra güneşlenmek sakıncalı mı acaba?

Yaptırmış olduğunuz dövmenizin canlılığında ve renklerinde herhangi bir matlaşma sorunu yaşamamak için dövmecinin önerdiği takriben 30 gün bitimine kadar güneşlenmemeniz doğru olur.

Bir yıllık veya iki yıllık geçici Dövme var mı?

Bir yıllık veya daha uzun süreli geçici dövme yoktur ancak kalıcı makyaj boyası ile yapılan ve 2 veya üç yıl gibi bir süre içinde yavaş yavaş silinen dövmeler yapılmakta ancak çoğu dövmeci bu işlemi redetmekte ve önermemektedir. Kesinlikle tam olarak yok olmayacak lekeler kalacak çirkin bir görüntü oluşacaktır. 

 

Profesyonel olmayan dövmeciler daha uygun fiyata yapıyorlar, zararı ne peki?

Çoğu insan diyor ki; yaptığınız Dövmeler gayet profesyonelce yapılıyor! Yani çok sağlıklı ama oldukça da pahalı olsa gerek. Dışarıda sokakta yapılanlar daha uygun fiyata yapıyorlar, zararı ne peki?

Dövme bir ihtiyaç değil zevktir ve lüks tüketime giren bir işlemdir. Sokakta yaptıracağınız ucuz dövmeden kaynaklı olarak kapacağınız bir hastalığın tedavi masrafları stüdyo içinde çalışan yetkin dövme sanatçısına ödeyeceğiniz fiyat yanında hakikatten çok fazladır. Yani 50 milyon verip yaptıracağın dövmeyi sağlıklı bir stüdyoda 75 milyona yaptırabilirsin, çoğu stüdyo hem işin kalitesi hem de ödemede kolaylık olsun diye yapılacak işlemi seanslara bölerek taksitlendirmektedir.

Kolumda jilet izleri, façalar var. Bu izlerden Dövme yaptırarak kurtulabilir miyim?

Maalesef kurtulamazsın ancak üzerine dövme yapılarak izleri örtüp gizleyebiliriz. Görsel olarak %90 başarı söz konusudur, çünkü kesikler derin ise; kesiklerin izleri normal deri seviyesinden yüksek ve daha parlaktır bundan dolayı izler kapanmaz üzerine yapılacak bir dövme ile örtülüp gizlenir.

Dövme vücudun gelişmesiyle bozulur mu?

20 yaşındayım ve Dövme yaptırmayı düşünüyorum. Fakat body building yaptığım için vücut gelişmeye devam ediyor. Yaptıracağım dövme vücudun gelişmesiyle bozlur mu?

Dövmen seninle birlikte büyür ve küçülür ancak ani kilo alıp vermelerde dövmede gözle görülür büyük deformasyonlar meydana gelebilir. Ama gelişim normal ve düzenli devam ediyor ise meydana gelen deformasyon pek dikkat çekmez. Yani her iki durumda da dövmede az da olsa şekil itibari ile bir bozulma söz konusudur.

Bacağımıza Dövme yaptırırken ağda yapmamız gerekiyor mu ?

Yalnızca bacak değil bedenimizde uygulama yapılacak herhangi bir bölge az yada çok tüylü fark ezmez tıraşlanmalı yada epilasyona tabi tutulmalıdır.. Sebep olarak ise dövmecinin çalışmasını kolaylaştırmak başta gelirken, tüylerden dolayı mikrop kapma riskini de ortadan kaldırmaktır. Yöntem olarak ağda pek tavsiye edilmez ve uygulanmaz ağdadan sonra ciltte oluşan tahribat ve buna bağlı hassasiyetten dolayı bölgeye dövme yapmak acı verici olabilir. Dövme yaptırmadan bir kaç gün öncesinde ağda yaptırmanızda sakınca yoktur.

Benim belirlediğim bir insan portresinin dövmesi mümkün mü acaba. Yapılabilir mi?

Elbette mümkün, galeri kısmında konuyla ilgili bir iki örnek bulunmaktadır.

Profesyonel Kalıcı Bir Dövmenin Yapılabilmesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

6 altın kural, birinin eksikliği profesyonelliğe gölge düşürür...

 1. Kullanılan Dövme makinesinin orijinal olması
 2. Kullanılan Dövme Boyalarının orijinal olması
 3. Kullanılan Dövme İğnelerinin orijinal olması
 4. Kullanılan Dövme Teçhizatının uyumlu olması
 5. Dövme yapımının steril şartlarda olması
 6. Dövmeyi yapan kişinin işinin ehli olması

Kalıcı Dövme Nasıl Yapılmalıdır?

 1. Kalıcı dövme yapılacak figürün seçilmesi.
 2. Kalıcı dövme yapılacak bölgenin dezenfeksiyon sıvılarıyla temizlenmesi
 3. Vücuda transfer çıkarmak.
 4. Sterilizasyonu yapılmış aletlerin ve tek kullanımlık sarf malzemelerinin hazırlanıp iğnelerin dövme yapılacak kişinin önünde acılması
 5. Profesyonel kalıcı dövme makinesinin montajının yapılması.
 6. Figürün hatlarının atılması(Koyu veya gölge hat)
 7. Siyah ağırlıklı gölgelerin ve koyulaştırmaların, doldurmaların yapılması.
 8. Varsa koyudan açığa doğru renklendirmelerin yapılması.
 9. Düzeltmelerin ve ufak eklemelerinin yapılması.
 10. Açık yara konumunda son dezenfekte temizlik, antibiyotik etkili pomadın sürülmesi ve en fazla bir saat streçle kapatılması.
 11. Sarf malzemelerinin dövme atık çöpüne atılması.
 12. Dövmenin hijyenik bir şekilde bakımının iyileşinceye kadar yapılması.